Zdroj: Uniqa
Jesenné obdobie so sebou prináša komplikácie na cestách, na ktoré upozorňuje každoročne polícia. Dni sú kratšie, cesty sú šmykľavé a časté sú ranné hmly, ktoré znižujú viditeľnosť a zvyšujú riziko rôznych kolízií, medzi ktoré patrí aj stret so zverou. Zvýšené riziko stretu býva práve v období ich ruje, ktoré podľa poľovníkov trvá od polovice septembra do polovice októbra. Lesná zver sa vo zvýšenej miere vyskytuje pri hlavných cestách, má najväčšiu aktivitu ráno i večer a býva menej ostražitá.
Podľa štatistík poisťovne Uniqa tvoria škody následkom zrážky so zvieraťom asi 10 % z celkových škôd na motorových vozidlách a najčastejšie sa stávajú skoro ráno alebo za tmy, kedy je na cestách horšia viditeľnosť.
Zďaleka už neplatí, že tieto škody sa stávajú hlavne v zalesnených a málo obývaných, nefrekventovaných úsekoch. Zveri pribudlo, musí zháňať potravu a v niektorých oblastiach je rušená turistami aj psičkármi, ktorí venčia svojich miláčikov na voľno. Zvieratá tak často zamieria aj do obytných sídiel a tak sa stretnutia so zverou dejú v poslednej dobe často aj vo vnútri obci. Uniqa eviduje takúto nehodu s diviakom v obci, kde sa škoda vyšplhala takmer až na 10 000 EUR.
Kolízie so zverou majú teda často za následok vysoké škody a nezriedka aj zranenia posádky vozidla. Vodiči sa najčastejšie dostanú na cestách do stretu s jeleňmi, srnami, diviakmi či líškami. Výnimkou však nie sú ani medvede. V poisťovni mali prípad, keď na ceste 1. triedy v regióne stredného Slovenska skočil medveď do cesty kamiónu. Oprava vozidla v autorizovanom servise sa vyšplhala na 9 000 EUR. Mali tiež niekoľko udalostí, kedy došlo k stretu auta s ovcou. Škody na vozidlách sa v tomto prípade pohybovali okolo 2 000 EUR.
Ďalší prípad sa týkal vodiča, ktorý sa snažil vyhnúť srnke, ktorá mu náhle skočila do cesty. Vodič v snahe vyhnúť sa zvieraťu prudko strhol volant, prestal ovládať vozidlo a vošiel s ním do jazera. Škoda na vozidle bola totálna, presiahla 12 000 EUR. Vodič našťastie neutrpel vážne zranenia. V snahe vyhnúť sa zrážke so zvieraťom poisťovňa tiež veľmi často eviduje nárazy do stromu alebo prevrátenie vozidla cez priekopu do poľa, pričom takéto nehody priamo ohrozujú život a zdravie posádky auta. Pričom zrážka so zvieraťom, ak už k nemu nevyhnutne musí prísť, vedie obvykle ku škode na vozidle a výrazne menej často ohrozuje zdravie vodiča a posádky vozidla.
Aj na základe takýchto prípadov odborníci radia – ak už má k zrážke so zverou prísť, neoplatí sa s vozidlom manévrovať a vyhýbať sa zvieraťu vo vysokých rýchlostiach. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky.
V prípade, že ku kolízii dôjde, okamžite kontaktujte asistenčnú službu poisťovne, ktorá pomôže napr. s odtiahnutím vozidla, ak je nepojazdné. Určite nezabudnite privolať políciu. Policajný zápis o nehode bude potrebovať poisťovňa pri riešení poistnej udalosti. Škody na vozidle vám kryje havarijné poistenie. V prípade, že následkom nehody príde k poškodeniu iného vozidla, dopravného značenia alebo došlo k zraneniu osôb vo vozidle, tieto škody sa hradia z PZP vodiča vozidla, ktoré nehodu spôsobilo.
Polícia tiež upozorňuje, aby vodiči so zvieraťom nijako nemanipulovali. Právo nakladať s uhynutou zverou má totiž len užívateľ poľovného revíru, ktorého po nehode privolá polícia. Ak by ste si uhynutú zver odviezli domov, hrozí Vám obvinenie z pytliactva.
Aj keď univerzálny návod ako predísť kolízii so zvieraťom neexistuje, odborníci ponúkajú niekoľko rád, ako riziko zrážky so zverou znížiť: