NovinkyCestovanie

Prieskum pre letnú sezónu

21. júna 2022

Zdroj: Groupama

Plánujete tento rok dovolenkovať mimo svojho bydliska? Ak sa chystáte na dovolenku, bude to doma či v zahraničí? Ako plánujete stráviť svoju dovolenku? Aký je váš rozpočet na tohtoročnú dovolenku? Na tieto otázky odpovedá prieskum pre tohtoročnú letnú sezónu. Cieľom prieskumu bolo zachytiť aktuálnu cestovateľskú náladu Slovákov.

Dáta z prieskumu naznačujú, že každý druhý Slovák zostáva tento rok doma a dovolenku neplánuje. Respondenti, ktorí dovolenku plánujú (48 %), sú prevažne v mladšom a strednom veku, s vyšším vzdelaním, z nemanuálnych profesií, podnikatelia a živnostníci. Celkovo ide o skupinu ľudí s vyššími mesačnými príjmami domácnosti nad 1600 EUR. Zároveň platí, že ak sa už ľudia na dovolenku chystajú, v drvivej väčšine je to na 5 a viac dní (81 %).

Tatry, Gemer či Zemplínska Šírava pre toto leto asi nebudú veľkým lákadlom. Doma sa chystá dovolenkovať menej ako polovica respondentov z tých, ktorí dovolenku tento rok plánujú (40 %). Najviac sa tešia na chaty, turistiku na horách či kúpaliská a aquaparky.

Pre dovolenkujúcich, ktorí sa chystajú do zahraničia (60 %) je cieľ ich dovolenky jednoznačný. Takmer všetci, ktorí budú dovolenkovať v zahraničí, plánujú cestovať za morom (85 %).

Asi nie je prekvapením, že dovolenkujúci v zahraničí majú pripravený väčší rozpočet ako dovolenkujúci na Slovensku. Väčšina respondentov (82 %), ktorí budú tráviť dovolenku na Slovensku, plánuje minúť najviac 1 000 EUR.

Naopak, takmer tri štvrtiny ľudí (67 %), ktorí sa chystajú na dovolenku do zahraničia, počítajú s celkovými nákladmi nad 1 000 EUR. Pätina z nich dokonca plánuje minúť viac ako 2 000 EUR. Dovolenka na Slovensku tak bude podľa očakávaní respondentov výrazne lacnejšia.

Prieskum pre letnú sezónu realizovala poisťovňa Groupama s agentúrou Focus v závere mája, tesne pred štartom letnej sezóny. Pri ceste do zahraničia nezabudnite na cestovné poistenie.