NovinkyHavarijné poistenie

Ako ochrániť vozidlo pred zlodejmi

25. augusta 2023

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Vykradnuté vozidlo je nočnou morou každého majiteľa. Podľa údajov Komunálnej poisťovne zlodeji vlani spôsobili priemernú škodu vo výške 2 680 eur.

Klienti Komunálnej poisťovne najčastejšie hlásia odcudzenie LCD multifunkčného ovládacieho informačného panelu, ktorého súčasťou je autorádio či navigácia. Častým úlovkom zlodejov sú tiež disky z ľahkých zliatin, volanty s airbagmi, svetlomety, katalyzátory a cúvacie kamery.

Podľa štatistiky kriminality MV SR došlo vlani k 1 299 krádežiam vecí z vozidiel a súčiastok do áut. Najčastejšie sa tak dialo v Bratislavskom, Žilinskom a Košickom kraji. Dôsledky vyčíňania zlodejov si v mnohých prípadoch vyžadujú návštevu servisu, čo pre vodičov predstavuje ďalšie dodatočné náklady. „Priemerná výška škody, ktorá bola našim klientom vyplatená v súvislosti s krádežami častí motorových vozidiel, predstavovala v minulom roku sumu 2 680 eur,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne.

Škody spôsobené krádežou kryje havarijné poistenie. Pri stanovení poistnej sumy netreba zabúdať k základnej cene vozidla pripočítať aj cenu doplnkovej výbavy. Pokiaľ ide o batožinu, za tú sa považujú veci osobnej potreby uložené v priestore na to určenom alebo v uzamknutom strešnom boxe vozidla. Komunálna poisťovňa ponúka poistenie batožiny ako bezplatný benefit k havarijnému poisteniu na 24 mesiacov. Aj v prípade krádeže však platia určité pravidlá, kedy má poisťovňa v prípade ich nedodržania nárok na zníženie poistného plnenia. „Predpísané spôsoby zabezpečenia vozidla, respektíve jeho častí, sú dohodnuté v poistnej zmluve. V súčasnosti však už nie je možné nájsť na trhu motorové vozidlo, ktoré má rádovo desať a menej rokov a nemá minimálne imobilizér v kľúči,“ dodáva D. Zemánek.

Krádež je potrebné čo najskôr zdokumentovať a nahlásiť do poisťovne. Ako eliminovať riziko vykradnutia?

  • pred odchodom od vozidla vždy skontrolujte, či je uzamknuté, nezabudnite na kufor a strešné okno
  • ak je to možné, parkujte v garáži, na stráženom parkovisku alebo v blízkosti miesta vášho bydliska
  • náhradné kľúče a osobné doklady noste vždy so sebou – nikdy ich nenechávajte vo vozidle
  • veci vyššej hodnoty a iné cennosti dobre „ukryte“ pred zrakom zlodejov – v ideálnom prípade ich vo vozidle nenechávajte vôbec