NovinkyMajetok

Je vaša nehnuteľnosť dostatočne krytá?

1. júna 2022

Zdroj: Union

Je krytie vašej nehnuteľnosti dostatočné? Všetko je dnes drahšie. Okrem potravín či energií stúpli aj ceny bytov a domov. Len v minulom roku sa zvýšili ceny bytov o osemnásť percent. Podobný trend vidno pre drahšie stavebné materiály aj u domov. Tento nárast spôsobil, že väčšina poistných zmlúv starších ako jeden rok, je už neaktuálna. Nehnuteľnosti pri škodovej udalosti nie sú dostatočne kryté.

Poistné zmluvy sú platné, ale neodrážajú realitu trhu

Poistné zmluvy sú samozrejme platné, ale neodrážajú realitu na trhu nehnuteľností. Pre poistenie majetku si totiž vždy musíme položiť jednu zásadnú otázku. Môžem si za sumu, ktorú mám uvedenú v poistnej zmluve, kúpiť nový byt alebo postaviť nový rodinný dom v prípade, že by sa s mojim bývaním niečo stalo?

Ak ste si napríklad trojizbový byt v Bratislave poistili na 150 tisíc eur a zhorí do tla, tak si dnes byt v podobnej lokalite už asi nekúpite. Podobne to platí aj u domov.

Vyššie krytie nemusí znamenať vyššie poistné

Poisťovne preto aktívne prechádzajú poistné zmluvy a krytie nehnuteľnosti svojich klientov. Ak zistia, že niektorá je podhodnotená, oslovia klienta s návrhom úpravy poistných podmienok. Netreba sa toho báť. Stáva sa aj to, že klient dostane od poisťovne vyššie krytie a ani nezaplatí vyššie poistné.

Na trhu sú dokonca aj také staré poistné zmluvy, pri ktorých sú jednotlivé poistné sumy uvedené v slovenských korunách. Napríklad kuchyňa, ktorá je poistená na 50 tisíc korún. Ak by v domácnosti došlo k elektrickému skratu alebo by kuchyňu kompletne vytopilo, za 1 600 eur by ste si v dnešnej dobe novú linku so spotrebičmi už nezaobstarali.

A čo ak ste v ostatnej dobe navštívili banku, aby ste si refinancovali hypotéku a zafixovali úrok na ďalších 10 rokov? U týchto klientov a klientok boli znalci, ktorí nacenili ich nehnuteľnosti na aktuálne trhové hodnoty. Klienti a klientky si následne upravili aj poistné zmluvy a tieto sú teda v poriadku.